Jak zaprojektować system centralnego odkurzania w domu?

Planowanie

Pierwszym etapem rozprowadzenia instalacji jest opracowanie przebiegu trasy oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu. Warto pomyśleć o tym jeszcze w fazie projektowania budynku aby wykluczyć zbędne kolizje z innymi instalacjami. Instalację odkurzacza centralnego rozkłada się zazwyczaj na tzw. chudym betonie. Na ścianach robi się jedynie mało inwazyjne podkucia na gniazdka ssące (zazwyczaj na wysokości gniazd elektrycznych). Najlepiej jest rozprowadzać instalację jeszcze przy wylewkami wierzchnimi oraz tynkami. W domach już częściowo wykończonych do poprowadzenia rurociągu można wykorzystać wolne przestrzenie w sufitach podwieszanych, podpiwniczeniach oraz szachtach. Składające się na system centralnego odkurzania elementy (rury, kształtki) mogą zostać zalane betonem bez dodatkowych osłon.

Umiejscowienie odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny należy zamontować w najniżej położonej części budynku, np. w piwnicy. W domach niepodpiwniczonych jednostka centralna może znajdować się również w osobnym pomieszczeniu gospodarczym – garażu lub kotłowni. Maszynę należy zainstalować jak najbliżej ściany zewnętrznej, żeby maksymalnie skrócić długość wylotu przefiltrowanego powietrza. Odprowadzane na zewnątrz powietrze jest oczyszczone, a więc w pełni bezpieczne dla środowiska. Nie brudzi także elewacji.

Lokalizacja gniazd ssących

Gniazda ssące powinny być rozmieszczone w sposób uwzględniający długość węża ssącego, standardowo wynoszącą 9 m. Jednocześnie, ich umiejscowienie powinno umożliwiać swobodne sprzątanie wszystkich pomieszczeń a także trudniej dostępnych zakamarków. Należy również pamiętać, aby w przyszłości miejsca, w których zlokalizowane zostaną gniazda, nie zostały zastawione sprzętem domowym, np. meblami. Gniazda ssące najlepiej jest montować na tej samej wysokości co gniazdka elektryczne dla zachowania estetyki.