Jaki odkurzacz do domu jednorodzinnego?

Jaki odkurzacz do domu jednorodzinnego?

Odkurzacz z workiem, piorący, a może odkurzacz centralny? Konieczność wyposażenia domu w odkurzacz to kwestia bezdyskusyjna. Bez niego trudno jest sobie wyobrazić sprzątanie i utrzymanie domu w należytym porządku – i słusznie, gdyż nie ma lepszego sposobu na usuwanie zanieczyszczeń i kurzu z podłóg oraz mebli tapicerowanych. Sztuką jest jednak znaleźć taki odkurzacz, który stanie się naszym przyjacielem, a nie symbolem przykrego obowiązku. Wybór nie należy do łatwych, gdyż półki sklepowe uginają się od urządzeń o różnych funkcjach i parametrach. Który z nich będzie najlepszy do sprzątania w domu jednorodzinnym?

Odkurzacze workowe i bezworkowe

Różnią się między sobą sposobem gromadzenia zanieczyszczeń i kurzu. Pierwsze z nich wymagają stosowania worków jednorazowych lub wielorazowych, drugie wyposażone są w pojemnik, który wystarczy opróżniać. Są to najtańsze i najpopularniejsze typy odkurzaczy, dlatego też znajdziemy ich w sklepach najwięcej. Jeśli wybierzemy model bezworkowy lub z workiem tekstylnym, możemy korzystać z urządzenia bez żadnych dodatkowych kosztów eksploatacyjnych. Niedogodnością jest tu jednak usuwanie zanieczyszczeń, gdyż w trakcie tej czynności wzbija się kurz i często ponownie trzeba posprzątać.

Odkurzacze wodne

Eliminują wspomniany problem kurzu, gdyż posiadają wbudowany specjalny filtr wodny. Zanieczyszczenia i brud trafiają do pojemnika z wodą, zaś na zewnątrz wydmuchiwane jest czyste powietrze. Po zakończeniu pracy wodę należy wylać i

uzupełnić pojemnik przed kolejnym sprzątaniem. To urządzenie jest zdecydowanie bardziej przyjazne alergikom niż jego workowe i bezworkowe odpowiedniki.

Odkurzacze piorące

Taki odkurzacz nie tylko odkurzy panele czy płytki, ale też zbierze rozlane płyny, umyje podłogę lub wypierze dywan i tapicerkę. W wyposażeniu znajdziemy tu specjalne szczotki, a wewnątrz odkurzacza dwa pojemniki na czystą i brudną wodę. Minusem jest jednak konieczność stosowania specjalnych detergentów, które mogą być kosztowne.

W każdym wspomnianym przypadku koniecznie należy zwrócić uwagę na parametry odkurzacza – waga, pojemność, moc silnika, długość kabla, dołączone w komplecie ssawki. Na potrzeby domu najlepsze będą modele większe, o dużej mocy ssania – jednak równocześnie będą one ciężkie i głośne, co okaże się kłopotliwe zwłaszcza podczas sprzątania schodów.

System centralnego odkurzania

Odkurzacze centralne działają na zupełnie innej zasadzie niż wszystkie urządzenia opisane powyżej. System składa się z jednostki centralnej (silnik, filtry i pojemnik na zanieczyszczenia) i gniazd ssących, zlokalizowanych w różnych częściach domu. Podłączając wąż do gniazda uruchamiamy odkurzacz, zaś wszystkie zanieczyszczenia trafiają do jednostki – znajdującej się np. w garażu. Odkurzacz centralny nie sprawia kłopotu z częstym opróżnianiem pojemnika, nie wymaga dźwigania i działa niemal bezszelestnie. Jest również przyjazny dla osób cierpiących na alergie lub astmę, gdyż skutecznie usuwa kurz, alergeny, roztocza i pył. System centralnego odkurzania, jak

każde urządzenie, ma również wady – wymaga instalacji i jest bez wątpienia bardziej kosztowny niż popularny odkurzacz z workiem. Jednak porównywanie tych dwóch odkurzaczy ze sobą, to jak szukanie jakości Mercedesa w “małym Fiacie”.

Wymień swoją starą jednostkę na nową

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie ma rzeczy wiecznych. Wszystko to, co nabyliśmy, z czasem ulega zużyciu, niszczy się.

Doceniając, że przed laty wybraliście markę BEAM, dajemy Wam możliwość wymiany swojego starego odkurzacza centralnego na nowy – w korzystnej cenie i 5-letnią gwarancją serwisową!

W akcji promocyjnej biorą udział modele serii Platinum: SC 335, 355 oraz 385 (bez wyświetlacza). To na nie możecie wymienić swoją starą jednostkę!

Odkurzacze centralne SC 385 LCD Platinum